Rysunek i malarstwo-grupa czwartkowa 16.00 cz.2

Zadanie polega na przestrzennym przedstawieniu za pomocą rysunku ołówkiem kulistych pomarańczy w okrągłym naczyniu. Przygotowując te zajęcia, wykorzystałam przykład martwej natury zamieszczonej w książce Barringtona Barbera Nauka Rysunku.
To zadanie umożliwi praktyczne zastosowanie wiadomości i rysunkowych doświadczeń nabytych na poprzednich zajęciach, kiedy to rysowaliśmy przestrzennie bryły geometryczne analizując gradacje cienia.
Najpierw precyzyjnie zaznaczamy na papierze kontury poszczególnych elementów, a następnie przystępujemy do nałożenia cieni. zachęcam do odnalezienia i zaznaczenia na rysunku cienia własnego obiektów, , półcienia oraz głębi cienia, miejsca, gdzie cień jest najmocniejszy, należy pamiętać o pozostawieniu jasnego obszaru w rejonie cienia – światła odbitego i czysto białych świateł w miejscach, gdzie bezpośrednio pada światło. Warto też zaznaczyć cień rzucony przez miskę, bo to  pogłębi wrażenie przestrzeni, w której znajduje się rysowany obiekt.
Celem tego zadania nie jest tylko odwzorowanie przykładu z dołączonego zdjęcia, ale także zachęta do tego byście rozejrzeli się wokół i wybrali przedmioty, które można rysować wykorzystując poznane  sposoby rysowania trójwymiarowego. To ćwiczenie uczy widzieć przestrzenność przedmiotów i przedstawiać ją w drugim wymiarze, na kartce papieru.