Teatr z Głową w Chmurach

Zapraszam Teatr z Głową w Chmurach na lekcję dykcji!
Geminata – spółgłoska podwojona.
Dzisiaj zajmiemy się spółgłoską “n” obecną w wersji podwojonej, czyli jako geminata, w wyrazach takich, jak na przykład: panna, wanna, Anna, konny, przestrzenny, niewinny itp.
(W wersji podwojonej jest ona często wymawiana jako dwie następujące po sobie głoski, co jest dopuszczalne w uzusie, czyli codzienności językowej, ale nas obowiązuje wymowa sceniczna.)
Wymowa sceniczna!
Geminata “n” wymawiana jest jako wydłużona wersja pojedynczej spółgłoski!
W języku polskim wymawiamy ją jako jedno “n” półtora raza dłuższe. W praktyce wygląda to tak, że w  czasie wymowy nie odrywamy przedniej części języka od przednich zębów, przedłużając spółgłoskę ‘n” półtora raza.
Dla wielu z Was lekcja ta jest przypomnieniem, jednak pamiętajcie, że: “Im bardziej coś ćwiczysz, tym jesteś w tym lepszy.” Świadomość warsztatu aktorskiego jest jednym z elementów zawodowstwa.
Napisałam dla Was krótki wierszyk, przeznaczony do ćwiczenia podwojonej spółgłoski “n”.
Zapraszam do konsultacji przez messengera, można nagrać fragment lub cały tekst, można skontaktować się bezpośrednio, również telefonicznie, numer znacie. Miłej zabawy!
W czasie Wielkanocy życzę zdrowia, spokoju i cierpliwości do tej wersji świata.
Małgorzata Suzuki